Wikibooks:Hjälp/Wikibooks för Wikipedianer

Från Wikibooks

Hoppa till: navigering, sök

Så du har emigrerat hit från Wikipedia? Så bra, men det är några saker som du bör känna till innan du går loss på Wikibooks. Wikibooks är ett Wikimedia-projekt, precis som Wikipedia, men det är fortfarande en hel del som skiljer Wikipedia och Wikibooks åt. På den här sidan kommer du få lära dig på vilka sätt som Wikibooks skiljer sig från Wikipedia, i hopp om att du i framtiden inte bara kommer vara Wikipedian utan också en Wikibokare.

Innehåll

[redigera] Wikibooks är inte Wikipedia

Både Wikibooks och Wikipedia må se likadana ut men på ett djupare plan så är det mycket som skiljer dessa två projekten åt

[redigera] Wikiböcker vs. Artiklar

  • Wikiböcker länkar bara internt inom boken, inte till andra böcker.
  • Wikiböcker ska ha någon form av navigering mellan alla sidor i boken samt ett register till alla sidor i boken.
  • Wikiböcker ska inte bara innehålla fakta utan också ha ett flytande berättande som framför dessa fakta på ett sådant sätt att bokens målgrupp förstår.

[redigera] Wikibooks använder wikilänkar sparsamt

  • I regel så innehåller inte en wikibok lika många wikilänkar som en artikel, eftersom en bok ska innehålla all den information den är menad att lära ut. Länkar till andra sidor kan då bli distraherande för läsaren. Om du måste länka till en hemsida så försök att göra detta under en egen sektion eller sida i boken.
  • Undvik att göra röda länkar på Wikibooks. På Wikipedia kan det ibland vara användbart att göra röda länkar då det gör andra wikipedianer uppmärksamma på en viss artikel saknas. På Wikibooks däremot så ska röda länkar endast användas till sidor som passar in i bokens struktur.

[redigera] Tänk er en wikibok som en vanlig bok

Wikibooks är inte bara gjort för Internet. När man skriver en wikibok bör man tänka sig att man skriver en riktig bok, en bok som någon ska kunna läsa utan några andra böcker i närheten. Undvid därför externa länkar i den mån det går, för hade det varit en riktig bok skulle det vara precis som att skriva "Läs mer om detta ..." följt av namnet på en helt annan bok, då skulle läsaren bli tvungen att lägga ner den första boken och plocka fram en helt ny.

[redigera] Jag vill veta mer

Gå till Bybrunnen och ställ dina frågor så kommer säkerligen en trevlig Wikibokare att hjälpa dig. Lycka till med ditt författarskap!

Personliga verktyg